Protozoologická sekce
Established in Prague,
April 10th 1964
Co je protozoologie (moderněji protistologie)
Protistologie je dnes multidisciplinárním oborem, který sdružuje buněčné biology, molekulární biology, biochemiky, taxonomy, parazitology, algology, evoluční biology a ekology zabývající se studiem protist, tedy všech eukaryot, které nepatří mezi živočichy, houby či suchozemské rostliny. Protistologie se stává klíčovým oborem pro pochopení evoluce eukaryotické buňky, jejích metabolických drah a organel.
Organizační struktura sekce
Po dlouhá léta byl v čele sekce vždy triumvirát členů, z nichž jeden byl předseda. Ten následující rok skončil a za něho byl zvolen člen nový. Předsedou se stal pak seniorní člen triumvirátu, který byl ve výboru již dva roky. V současné době je v čele sekce prezident sekce a každý rok je určen organizátor Jírovcových protozoologických dnů následujícího roku.
Současný prezident sekce: Tomáš Pánek (tomas.panek@natur.cuni.cz, Univerzita Karlova, Praha)
Předchozí prezidenti: Ivan Čepička, Vladimír Hampl, Julius Lukeš, Jan Tachezy
Vědecké týmy zabývající se v Česku protozoologií / protistologií
Ivan Čepička a kol. - https://www.cepickalab.com/
Ivan Fiala a kol. - https://www.paru.cas.cz/sekce/rybi-parazitologie/laborator-rybi-protistologie/
Jaroslav Flegr a kol. - https://web.natur.cuni.cz/~flegr/
Vladimír Hampl a kol. - http://www.protistologie.cz/hampllab/index.html
Kateřina Jirků-Pomajbíková a kol. - https://www.paru.cas.cz/en/sections/opportunistic-disease/laboratory-of-parasitic-therapy/
Petr Kodym a kol. - http://www.szu.cz/rndr-petr-kodym-csc
Martin Kolísko a kol. - https://kolisko-lab.bc.cas.cz/
Martin Kváč a kol. - https://www.paru.cas.cz/pracovnici/profil/101/
Julius Lukeš a kol. - https://www.paru.cas.cz/en/sections/molecular-parasitology/laboratory-of-molecular-biology-of-protists/
Miroslav Oborník a kol. - https://www.paru.cas.cz/sekce/organismalni-a-evolucni-parazitologie/laborator-evolucni-protistologie/
Tomáš Pánek a kol. - https://web.natur.cuni.cz/zoologie/panek/
Milena Svobodová a kol. - http://web.natur.cuni.cz/parasitology/milenaweb/milena-1.htm
Jan Tachezy a kol. - https://sites.google.com/natur.cuni.cz/tachezylab
Petr Volf, Jovana Sádlová a kol. - https://web.natur.cuni.cz/parasitology/volfweb/introd.html
Jan Votýpka a kol. - http://web.natur.cuni.cz/parasitology/teams/votypka/
Vyacheslav Yurchenko a kol. - https://web.osu.cz/~Yurchenko/
Alena Zíková a kol. - https://www.paru.cas.cz/en/sections/molecular-parasitology/laboratory-of-functional-biology-of-protists/
Spolupráce s Mezinárodní protistologickou společností (ISOP)
Protozoologická sekce spolupracuje s International Society of Protistologists (ISOP, protistologists.org).
Členové sekce mají mimo jiné nárok na slevu členského příspěvku do ISOP a sekce může žádat ISOP o finanční podporu jejích setkávání dle platných podmínek v daném roce.
Češi jako volení představitelé mezinárodních protistologických společností
Otto Jírovec - Vice President, International Society of Protistologists (1964-1965)
Jiří Lom - Vice President, International Society of Protistologists (1968-1969)
Jiří Lom - Vice President, International Society of Protistologists (1978-1979)
Jiří Vávra - Vice President, International Society of Protistologists (2001-2002)
Julius Lukeš - President, International Society for Evolutionary Protistology (2006-2008)
Julius Lukeš - Vice President, International Society of Protistologists (2007-2009)
Tomáš Pánek - Executive Secretary, International Society of Protistologists (2016-2023)
Mezinárodní ocenění našich členů
Julius Lukeš - Elected Fellow, American Association for the Advancement of Science (2018) - https://www.aaas.org/
Vladimír Hampl - Hutner Achievement Award, International Society of Protistologists (2020) - https://protistologists.org/celebrating-recent-hutner-prize-winners/
Historie sekce
Protozoologové (moderněji bychom řekli protistologové) byli nejprve organizováni v rámci Československé zoologické společnosti při ČSAV (ČZS). Postupně se však jednotlivé vědecké obory stále více rozvíjely a pokroky v protozoologickém výzkumu a růst tohoto oboru v tehdejším Československu (zejména pokud se jednalo o parazitická protozoa) vedlo v roce 1964 k založení samostatné Protozoologické sekce v rámci ČZS.
Na sjezdech zoologické společnosti měla naše sekce samostatný program a byla pro ni vždy vyhrazena místnost a čas. Zoologické sjezdy se konaly však jen jednou za tři roky a protozoologové se chtěli setkávat častěji. Začátkem sedmdesátých let tak vznikla myšlenka každoročních samostatných protozoologických konferencí i mezi sjezdy Československé zoologické společnosti. Nakonec se ale sekce od zoologických sjezdů zcela osamostatnila a pořádala vlastní konferenci zvanou „Protozoologické dny“. Aby účastníci nebyli příliš rozptylováni svody okolí a měli klid na vědecké disputace, konaly se Protodny vždy mimo velká městská centra v menších místech.
V roce 1971 byly uspořádané první Protozoologické dny na Blatenské výzkumné stanici. O rok později v Nižboru a třetí v roce 1974 na hradě Kost (v roce 1973 se konal zoologický sjezd). O všech zmíněných a dalších setkáních byla pečlivě vedena kronika, která při pořádání dnů v Jáchymově v roce 1978 byla ztracena, a tak současná kronika je vedená až od uvedeného roku. Protozologické dny byly v roce 1988 přejmenovány na „Jírovcovy protozoologické dny“ na počest prof. Otto Jírovce. Právě profesor Jírovec stál v roce 1964 u založení Protozoologické sekce a stal se i prvním předsedou Protozoologické sekce.
Až do roku 1994 Protozoologická sekce existovala pod křídly ČZS, její setkání by bez finanční pomoci ČZS nemohly být v oné míře konány. Členy sekce byli nejen protozoologové zabývající se prvoky parazitickými, ale i volně žijícími. Těch druhých byla však v 90. letech výrazná menšina, a tak v roce 1994 tehdejší vedení sekce celkem logicky rozhodlo o převedení do České parazitologické společnosti.
K dalším zásadním změnám pak došlo po roce 2010. Od roku 2012 je vydáván pro každé setkání sborník a od roku 2013 je hlavním jazykem konference angličtina. Prvotním důvodem ke změně jazyka konference byla snaha zapojení narůstajícího počtu cizinců působících v protistologii v ČR. Postupem času ale díky této změně začalo přibývat na Jírovcových protozoologických dnech i zahraničních hostů, a to jednak zvaných přednášejících, jednak členů spolupracujících zahraničních týmů.
V posledních letech také dochází k posunu těžiště výzkumu, neboť kromě parazitických protozoí (nyní bychom řekli protist) se velká pozornost naší komunity věnuje i evoluční protistologii a diverzitě volně žijících protist.